Informacja o ciasteczkach

Aktualności
Dzięki, o Panie... - pielgrzymka dziękczynna dzieci (foto)
Wpisany przez ks. Tomasz   
Sobota, 16 Czerwiec 2012 19:27

Uczestnicząc w autokarowej pielgrzymce do Leśniowa i Jaroszowca dzieci z klas II razem z rodzinami i wychowawczyniami dziękowały za dar pierwszej Komunii św.

Chleb zmienia się w Jezusowe Ciało podczas Mszy św. Zatem pierwszym punktem dziecięcego dziękczynienia była Msza św. w sanktuarium rodzinnych błogosławieństw w Leśniowie. Po niej brat paulin w prostych słowach przedstawił historię i dzień dzisiejszy leśniowskiego sanktuarium. Po uczcie duchowej był także czas na pokrzepienie ciała. Dzieci ze smakiem zajadały się słynnymi smakołykami produkowanymi na bazie wody z leśniowskiego źródełka.

Kolejnym punktem dziękczynienia było nawiedzenie naszego diecezjalnego sanktuarium rodzin w Jaroszowcu. Dzieci wysłuchały historii tego ciekawego miejsca i z wielkim skupieniem ucałowały relikwie bł. Joanny Beretty Molla, polecając w ten sposób swoich rodziców i bliskich.

Jezus, który daje swoje Ciało, uczy także radości. Ostatnim akcentem wyjazdu było ognisko i wspólne zabawy. Radości nie było końca. Aż smutno było odjeżdzać.

Dziękuję Ci, Jezu, serdecznie za Pierwszą Komunię Świętą, że otworzyłeś mi Niebo swą mocą niepojętą.

 
Najświętsze Serce Jezusa - fotorelacja
Wpisany przez Patrycja Łuszcz / xtn   
Sobota, 16 Czerwiec 2012 15:18

Tuż po zakończeniu oktawy Bożego Ciała parafianie uczcili Chrystusa w uroczystość Jego Najświętszego Serca.

W związku z tym, że po Mszy św. i nabożeństwie czerwcowym wyruszyła ostatnia w tym czasie eucharystyczna procesja, nadszedł czas na podziękowania za święty czas ostatnich dni. Dzieci, które aktywnie włączały się w procesje, i Liturgiczna Służba Ołtarza otrzymali słodki upominek. Podobnie ci, którzy służyli pomocą w opiece nad dziećmi, a więc: ceremoniarz Marcin Wiorek, fotograf Patrycja Łuszcz oraz Magda Prusek, Sandra Taboł i Karolina Morcinek.

Bóg zapłać za te piękne chwile.

 
Zebranie Rady Parafialnej
Wpisany przez ks. Tomasz   
Środa, 13 Czerwiec 2012 19:21

Członkowie Rady Parafialnej spotkali się dziś w domu parafialnym na kolejnym w tym roku zebraniu.

Podczas spotkania została poruszona kwestia przygotowań do peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii bł. Jana Pawła II w naszej parafii. Wstępnie ustalono zewnętrzny przebieg tej uroczystości. Nie zabrakło także wymiany poglądów dotyczących zaopatrzenia kościoła i plebanii w zgodne z wymogami materiały przeciwpożarowe, a także o cmentarnym kontenerze na śmieci, regularnie zapełnianym przez osoby postronne.

 
Robert Lewandowski nie wstydzi się Jezusa (wideo)
Wpisany przez mt1033.pl   
Poniedziałek, 11 Czerwiec 2012 19:23

Napastnik piłkarskiej kadry Polski nie wstydzi się Jezusa!

- We współczesnym świecie wszystko idzie bardzo szybko, nieraz zapominamy o naszych wartościach i o tym, co tak naprawdę jest dla nas najważniejsze. Dlatego też ta wiara pomaga mi na boisku, ale też i poza nim, aby być po prostu dobrym człowiekiem i popełniać jak najmniej błędów – wyznał popularny „Lewy”.

Piłkarz wypowiedział powyższe słowa w trakcie ostatniego etapu przygotowań reprezentacji Polski przed Mistrzostwami Europy, które w miniony piątek rozpoczęły się w Polsce i na Ukrainie.  

Zobacz świadectwo Roberta Lewandowskiego, które wspisuje się w akcję "Nie wstydzę się Jezusa" (szczegóły na www.mt1033.pl):

 
Boże Ciało 2012
Wpisany przez xtn / Patrycja Łuszcz   
Czwartek, 07 Czerwiec 2012 13:39

Jak co roku, w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, ulicami naszej parafii przeszła procesja eucharystyczna. Tym razem trasa prowadziła ulicami: ks. Mroczka, Młyny Serafińskie, Fillaretów i Poległych.

Liturgiczna Służba Ołtarza z ceremoniarzem Marcinem wzorowo przygotowała liturgię. Dziewczynki pod wodzą Magdy Prusek na przejście Pana Jezusa tworzyły dla Niego kwiatowy dywan. Chłopcy z Sandrą Taboł jako Jezusowa ochrona we wstążkowym szyku prowadzili wszystkich wiernych. Parafianie poszczególnych ulic przygotowali piękne ołtarze. Orkiestra z mocą wygrywała kościelne pieśni. Matki Różańcowe i ciężkowicka OSP wiernie trwały przy Najświętszym Sakramencie. Patrycja Łuszcz niezawodnie udokumentowała to wydarzenie na zdjęciach.

A to wszystko dla Chrystusa Eucharystycznego. Tego, który "zagrody nasze widzieć przychodzi i jak się jego dzieciom powodzi".

 
Rocznica I Komunii św. - fotorelacja
Wpisany przez Patrycja Łuszcz / xtn   
Poniedziałek, 21 Maj 2012 19:32

W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego dzieci z klas III przeżywały rocznicę I Komunii św.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego dnia.

 
Po co to wszystko?
Wpisany przez xtn / a / pl   
Poniedziałek, 14 Maj 2012 10:35

pszenicaW poniedziałkowy poranek w stronę krzyża "Jezu, ratuj" wyruszyła pierwsza procesja w ramach tzw. dni krzyżowych.

Ich właściwa nazwa to "dni błagalne" (rogationes, od łac. rogo - prosić, modlić się). Swoimi początkami sięgają chrześcijańskiej starożytności. Do dni błagalnych należą: święto św. Marka Ewangelisty (obchód stały 25 kwietnia) i trzy dni przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego (Dni Krzyżowe). Zasadniczo daje się im miejsce w trzy dni od VI Niedzieli Wielkanocnej do środy przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego. W dni błagalne urządza się procesje w kierunku pól, ze śpiewem litanii do Wszystkich Świętych oraz suplikacji. Dobrego Boga, Który swojemu stworzeniu "daje pokarm we właściwym czasie i otwiera rękę swoją" prosimy o dobre zbiory oraz o sprzyjającą pogodę.

Modlitwy o urodzaje w święto św. Marka (25 kwietnia)

Procesja w dniu św. Marka (litaniae maiores - prośby większe) znana jest już od pierwszych wieków chrześcijaństwa, była jednak zwyczajem lokalnym, który wytworzył się w środowisku rzymskim. Przyjmuje się, że jest kontynuacją procesji pogańskiej (zwanej robigalia) ku czci bożka Robigusa, która udawała się w pola dla uzyskania od bóstw dobrych zbiorów. Z czasem obrządki te zostały jednak zaadaptowane do chrześcijaństwa. Do ostatecznego ukształtowania się litaniae maiores i ustalenia ich na dzień 25 kwietnia przyczynił się papież Grzegorz Wielki. Odnowa kalendarza (1969 r.) skreśliła jednak te obchody z kalendarza ogólnego (tj. obowiązującego dla całego Kościoła).

Dni błagalne, Dni krzyżowe

Z kolei obchodzone przez nas Dni błagalne (dni krzyżowe) przed Wniebowstąpieniem Pańskim (tzw. litaniae minores - prośby mniejsze), po raz pierwszy pojawiły się w Galii (Francja) w V w. Zostały one ustanowione przez bp Memerta z Vienne, a zatwierdzone przez Synod w Orleanie (511 r.) stały się obowiązujące dla całej Galii. Określenie litaniae minores pojawia się jednak dopiero w X w. Modlono się wówczas o urodzaje, obfite plony i ich zachowanie wraz z ludźmi od klęsk żywiołowych. Zwyczaj został przejęty przez Rzym za Leona III (VIII/IX w.), rzymskie księgi liturgiczne odnotowują je w XIII w., ale dopiero po reformie mszału za papieża Piusa V w 1570 roku znajdują one swoje miejsce w mszale. Tylko w Polsce dni te nazywamy Dniami krzyżowymi, gdyż procesje te obrały za kierunek krzyże stojące w polu, przy których odprawiano nabożeństwa błagalne.

Kościół w Dni Krzyżowe oraz w Suche Dni (czyli Kwartalne Dni Modlitw) zanosi błagania do Boga o obfite plony ziemi i pracy ludzkiej oraz o zaspokojenie potrzeb człowieka, a nadto dziękuje Mu za otrzymane z jego rąk dobrodziejstwa (ONRLK nr 45). W poniedziałek odprawia się msze z wotywy w okresie zasiewów, we wtorek - o uświęcenie pracy ludzkiej, zaś w środę: za głodujących. Nabożeństwo połączone z procesją, które poprzedza Eucharystię, odbywa się w szatach koloru białego.

Po co to wszystko?

Dziś mamy takie czasy, że mleko nie pochodzi od krowy, tylko z biedronki. Często zresztą smak tego mleka niewiele ma wspólnego z tym, co bez przetworzenia wydoi się ze zwierzęcia. A więc czy tradycyjne, związane z rolnictwem formy pobożności mają jeszcze racje bytu?

Współczesny rolnik chyba już nie do końca wierzy w to, że dobre plony pochodzą z "Bożej ręki". Pewnie bardziej jest przekonany, że jego gospodarka rolna zależy od unijnych przepisów i dotacji, od jakości nawozów sztucznych, od sprzętu, którym dysponuje, światowej koniunktury oraz notowań giełdowych i cen skupu poszczególnych płodów rolnych w danym roku.

Może dziś, gdy człowiekowi wydaje się w swojej pysze, że poskromił przyrodę, gdy jest pewny, że w czasach globalizacji jego byt nie jest tak bardzo zależny od bieżących plonów z jego własnego pola, trzeba się zastanowić nad niesprawiedliwościami naszego niby rozwiniętego świata. Jak to jest możliwe, że równocześnie, gdy na przykład u nas w Europie wydaje się ogromne kwoty pieniędzy na walkę z otyłością, w różnych częściach Afryki czy Azji miliony umierają z głodu? Jak to jest możliwe, że kupujemy w sklepach więcej jedzenia niż jesteśmy w stanie skonsumować i w rezultacie tony produktów, które mogłyby innym ratować życie, wyrzucamy na nasze osiedlowe śmietniki?

W tych dniach mimo wszystko trzeba wrócić do Boga i prosić Go o dobrą pogodę i plony, o Jego błogosławieństwo dla pracy rolników, ale również o światło Ducha Świętego dla zarządzających światowymi bogactwami o bardziej sprawiedliwą dystrybucję dóbr.

Modląc się codziennie "Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj" pamiętajmy o tym, by ten chleb szanować, by starać się opierać pokusie zbytniego materializmu, by tym chlebem potrafić dzielić się z innymi i go nie marnować.

PS. Na procesje zapraszamy także jutro i w środę (początek o 6.30).

 
I Komunia św. - próba generalna
Wpisany przez Patrycja Łuszcz / xtn   
Piątek, 11 Maj 2012 15:27

Na trzy dni przed pierwszym przyjęciem Pana Jezusa w Komunii świętej dzieci z klas II odbyły próbę generalną przed tą uroczystością.

Po prawie rocznym przygotowaniu i tygodniach prób przyszedł czas na podsumowanie zdobytej wiedzy w sposób praktyczny. Posłużyła temu próba generalna, która - mimo coraz większego stresu spowodowanego sobotnio-niedzielnym świętem - przebiegła w perfekcyjnej atmosferze.

Modlitwie wszystkich parafian i internautów polecamy dzieci z klas II, aby nadchodzące dni były przez nich przeżyte w należyty sposób i zostawiły niezatarte piękne wspomnienia.

 
Panorama z wieży
Wpisany przez ks. Tomasz   
Sobota, 05 Maj 2012 19:49
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć kilku zakamarków naszego kościoła i widoku z kościelnej wieży.
 
No i posprzątane...
Wpisany przez ks. Tomasz   
Czwartek, 03 Maj 2012 19:37

W minioną sobotę rodzice dzieci pierwszokomunijnych przygotowywali kościół i jego otoczenie do komunijnej uroczystości.

W ruch poszły ścierki, płyny, szczotki, miotły, grabie i wszystko to, co okazało się przydatne w porządkach. Wszystkie zakamarki lśnią, a w sobotę poprzedzającą dzień I Komunii pomogą jeszcze rodzice dzieci rocznicowych, więc na pewno kościół zewnętrznie będzie odpowiednio przygotowany do parafialnego święta. Daj Boże, żebyśmy my jako Kościół (ten pisany wielką literą) jeszcze lepiej przygotowali nasze wnętrza.

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 7 z 14

Licznik gości

mod_vvisit_counterDzisiaj10
mod_vvisit_counterWczoraj6
mod_vvisit_counterW tym tygodniu36
mod_vvisit_counterW tym miesiącu225
mod_vvisit_counterWszystkich234148