Informacja o ciasteczkach

Aktualności
XII Dzień Papieski
Wpisany przez ks. Tomasz   
Niedziela, 14 Październik 2012 21:26

Sytuacja Kościoła ściśle wiąże się z kondycją rodziny. Z jednej strony Kościół zawsze wspierał rodzinę, z drugiej zaś, sam mógł na nią liczyć. Osłabianie życia rodzinnego, które w historii było wynikiem przeróżnych czynników, zawsze w jakimś stopniu odbijało się na życiu wspólnoty wierzących, a także na życiu narodu.

Niejednokrotnie w sposób niezwykle dramatyczny. Ojciec Święty Jan Paweł II, dziś już błogosławiony, miał pełną świadomość tego niezwykle ważnego faktu. Mawiał: "Rodzina jest drogą Kościoła. Rodzina jest organicznie zespolona z narodem, a naród z rodziną" (por. List do rodzin, 1994 r. numery 2 i 17). Stąd też cały jego pontyfikat był naznaczony nie tylko wspieraniem, ale także kiedy to było konieczne, wręcz batalią o rodzinę. Konferencja Episkopatu Polski, w roku Światowego Spotkania Rodzin na przełomie maja i czerwca w Mediolanie, z udziałem Ojca Świętego Benedykta XVI, postanowiła, iż tegoroczny XII już Dzień Papieski ma być przeżywany pod hasłem Jan Paweł II – Papież Rodziny.

W całej Polsce, w tym także naszej parafii niedziela 14 października upłynęła pod znakiem Dnia Papieskiego. Przez cały dzień na terenie kościelnym młodzi parafianie kwestowali na rzecz ustanowionej dzięki bł. Janowi Pawłowi II Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która wspiera uzdolnioną młodzież nieposiadającą środków potrzebych na rozwijanie swoich talentów.

Przedłużając radość Dnia Papieskiego już dziś zapraszamy wszystkich Parafian i Gości w przyszłą niedzielę na krótką refleksję o życiu Papieża Rodziny, którą zaprezentują dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 18.

fot. Zosia Fryś / xtn

 
Przygotowanie do I Komunii św. - różańce
Wpisany przez admin   
Poniedziałek, 08 Październik 2012 20:52

8 października dzieci przygotowujące się do pierwszej spowiedzi i Komunii świętej otrzymały różańce.

Uroczystość rozpoczęła się modlitwą różańcową, w którą dzieci aktywnie się włączyły, a na końcu Mszy św. ks. Tomasz poświęcił i rozdał różańce. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

foto: pł/xtn

 
O in vitro z księdzem-lekarzem
Wpisany przez ks. Tomasz   
Poniedziałek, 01 Październik 2012 19:41

abrahamisara.plCzym jest technika "in vitro" i dlaczego nie można sie zgodzić na jej używanie. O tym między innymi, a także o rewolucyjnej metodzie leczenie bezpłodności - Naprotechnologii oraz o pomysle niektórych sosnowieckich samorządowców w sprawie dofinansowania "in vitro" z budżetu miejskiego rozmawiamy z ks. Grzegorzem Kossem,

dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Rodzin oraz Centrum Służby Rodzinie i Życiu w Sosnowcu, lekarzem medycyny i doktorantem Wydziału Bioetyki Papieskiego Ateneum "Regina Apostolorum" w Rzymie.

CZYTAJ WYWIAD
 
Tego jeszcze nie było!
Wpisany przez ks. Tomasz   
Poniedziałek, 24 Wrzesień 2012 22:17

Jezu, ufam TobieTego jeszcze nie było. Kościół pękał w szwach. W dniach 23-24 września nasza parafia przeżywała czas nawiedzenia obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii błogosławionego Jana Pawła II, czas refleksji nad tajemnicą Bożego Miłosierdzia, której wielkim orędownikiem był błogosławiony Papież-Polak.

W pierwszym dniu kilkaset osób zgromadziło się przy krzyżu „Jezu, ratuj”, aby powitać obraz i relikwie. Procesja peregrynacyjna przeszła do kościoła, gdzie słowo powitania i hołd Jezusowi Miłosiernemu złożyli proboszcz ks. kan. Bronisław Saługa oraz  przedstawiciele stanów i wspólnot parafialnych. Uroczystą Mszę św. na rozpoczęcie Peregrynacji w ornacie zakupionym na tę okazję z ofiar parafian sprawował Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

Do wzorowego przebiegu liturgii przyczynili się ministranci i lektorzy, a także parafialna orkiestra, dzieci komunijne pod przewodnictwem Magdy Prusek, pan organista, pan kościelny, pan Miłosz Lipowiecki (bas cantate), panie Anna Młynarczyk (organy) i Maria Glimos (obój) oraz strażacy i parafianie zaangażowani w procesję i powitanie, liturgię Słowa i procesję z darami. Specjalnym oświetleniem kościoła na ten święty czas zajęli się panowie Kazimierz Bosak, Michał Nieużyła, Marcin Wiorek i Mateusz Golonek, pani Maria Smarzyńska zajęła się aranżacją zieleńców obok wejścia głównego a podest pod obraz wykonał p. Franciszek Musiał.

Pod koniec Mszy św. ksiądz proboszcz zawierzył całą parafię Bożemu Miłosierdziu, a wszyscy obecni w modlitewnym nastroju oddali hołd bł. Janowi Pawłowi II przez ucałowanie jego relikwii.

Wielu parafian i gości wzięło udział w kolejnym punkcie, którym był koncert uwielbienia w wykonaniu zespołu Siedem Siedem. Po tym muzyczno-modlitewnym spotkaniu księża pochodzący z naszej parafii bądź posługujący w niej w poprzednich latach odprawili Mszę św. w intencji kapłanów i o nowe powołania. Następnie przez całą noc wierni uczestniczyli w adoracji eucharystycznej.

W poniedziałek o 8.00 została odprawiona Msza św. z udziałem chorych, którą odprawił rekolekcjonista przygotowujący parafian do dni peregrynacji. W jej trakcie udzielono sakramentu namaszczenia chorych. W ciągu dnia sprawowano modlitwy z odczytaniem próśb wiernych, Drogę Krzyżową i Godzinę Miłosierdzia.

Mszą św. o godz. 15.30 zakończył się czas nawiedzenia. Parafianie przekazali obraz i relikwie kustoszowi – ks. prałatowi Krzysztofowi Bendkowskiemu, dyrektorowi wydziału duszpasterstwa ogólnego kurii diecezjalnej.

Przebieg tych dni na wszelkiego rodzaju nośnikach zarejstrowały m. in. p. Joanna Pieczara i Patrycja Łuszcz.

Obraz i relikwie odjechały, a parafianom pozostało zadanie odkrywania na nowo tajemnicy Bożego Miłosierdzia.

Jezu, ufamy Tobie!

PS.
W związku z ogromnym zainteresowaniem Peregrynacją i upamiętnieniem tych chwil w wersji foto, wideo i audio informuję, że materiały są w trakcie przygotowywania. Jest ich ogromna ilość.

 
Pielgrzymka do Płok 2012 (FOTO)
Wpisany przez ks. Tomasz   
Poniedziałek, 10 Wrzesień 2012 12:39

Pielgrzymując do Płok ciężkowiccy parafianie tradycyjnie uczcili Uroczystość Narodzenia NMP.

Ponad 100 pielgrzymów z samego rana 9 września udało się pieszo na uroczystości odpustowe do Patronki Rodzin Robotniczych. Przynajmniej drugie tyle parafian dotarło do Płok innymi niż własne nogi środkami komunikacji. Sumie odpustowej o 11:30 przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

foto: Patrycja Łuszcz / xtn

 
Wnętrze kościoła (FOTO)
Wpisany przez ks. Tomasz   
Niedziela, 26 Sierpień 2012 19:12

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć prezentujących wnętrze naszego kościoła.

 
Wniebowzięcie 2012
Wpisany przez Patrycja Łuszcz / xtn   
Środa, 15 Sierpień 2012 12:28

Prawdę o Wniebowzięciu NMP ogłosił jako dogmat wiary papież Pius XII 1 listopada 1950 r. w Konstytucji apostolskiej "Munificentissimus Deus":

"...powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej" (Breviarium fidei VI, 105)

CZYTAJ DALEJ
 
Będę Cię kochał... chyba, że zbrzydniesz (wideo)
Wpisany przez ks. Tomasz   
Czwartek, 19 Lipiec 2012 11:37

Fundacja Mamy i Taty rusza z kampanią społeczną „Miłość. Lepiej na całe życie”.

To kolejna odsłona promocji wartości rodzinnych po kampanii „Rozwód. Przemyśl to”. Zadaniem projektu jest m. in. przygotowanie młodego pokolenia do odpowiedzialności za trwałość więzów rodzinnych oraz podejmowane decyzje o małżeństwie. Kampania emitowana będzie w telewizjach i kinach podczas bloków reklamowych. Powstała także specjalna strona internetowa akcji milosc.info.pl

 

 
Odpust 2012 (foto)
Wpisany przez Patrycja Łuszcz / xtn   
Niedziela, 24 Czerwiec 2012 21:01

Uroczystość NMP Nieustającej Pomocy zgromadziła w kościele parafian, którzy "z największą ufnością przyszli przed Jej święty Obraz, aby błagać o Jej pomoc".

Sumę odpustową o 11.30 odprawił ks. prałat Jan Sopicki, ostatni wikariusz za życia ks. prał. Andrzeja Mroczka i administrator naszej parafii do czasu objęcia jej przez ks. kan. Kazimierza Ciubę. Mszę św. uświetniła nasza parafialna orkiestra, która na zakończenie sumiście, a zarazem solenizantowi odegrała "Sto lat".

 
Nowy ceremoniarz i Ministrant Roku (foto)
Wpisany przez jn / xtn   
Poniedziałek, 18 Czerwiec 2012 13:55

Dwudziestu sześciu nowych ceremoniarzy ma od soboty nasza sosnowiecka diecezja.

Obrzędowi ustanowienia ceremoniarzy podczas Diecezjalnej Pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza w Będzinie-Syberce przewodniczył delegat księdza biskupa ks. prałat Krzysztof Bendkowski. Zadaniem ceremoniarza jest koordynowanie liturgii i przeprowadzanie prób asysty. Ceremoniarz musi biegle znać przepisy liturgiczne i w razie ich złamania interweniować. Po całorocznym kursie ceremoniarzem ustanowiony został także nasz parafianin, lektor Marcin Wiorek.

Podczas pielgrzymki wręczone zostały również nagrody dla Ministrantów Roku. Wyróżnienie za świadectwo wiary, zaangażowanie w piękno liturgii i wzorową postawę w służbie przy ołtarzu Pańskim otrzymał ministrant Tomasz Hekłowski, czwartoklasista.

Nowemu ceremoniarzowi i wzorowemu Ministrantowi Roku serdecznie gratulujemy!

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 6 z 14

Licznik gości

mod_vvisit_counterDzisiaj8
mod_vvisit_counterWczoraj6
mod_vvisit_counterW tym tygodniu34
mod_vvisit_counterW tym miesiącu223
mod_vvisit_counterWszystkich234146