Informacja o ciasteczkach

Aktualności
Pasterka 2012 (FOTO)
Wpisany przez ks. Tomasz   
Środa, 26 Grudzień 2012 13:08

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Pasterki:

fot. Zosia Fryś

 
Zakończenie rorat 2012
Wpisany przez ks. Tomasz   
Poniedziałek, 24 Grudzień 2012 11:11

W poranek wigilijny dzieci, które przeżywały adwent dzielnie uczestnicząc w codziennych roratach, przyszły do kościoła, aby Eucharystią podziękować za ten piękny czas przygotowujący do świąt Bożego Narodzenia i do powtórnego przyjścia Chrystusa na końcu czasów.

Podczas Mszy św. dziękując Panu Bogu za czas wspólnej drogi do Betlejem dzieci zaprosiły na tę drogę swoich Aniołów Stróżów. Po Mszy na najdzielniejszych, którzy dzięki zaangażowaniu rodziców wytrwale uczestniczyli w adwentowym czuwaniu, czekała miła niespodzianka.

fot. Patrycja Łuszcz

 
Rekolekcje adwentowe (FOTO)
Wpisany przez ks. Tomasz   
Niedziela, 23 Grudzień 2012 14:24

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z rekolekcji adwentowych, które w dniach 16-19 grudnia prowadził w naszej parafii ks. Janusz Jezusek ze zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny.

fot. xtn

 
Niepokalne Poczęcie - wręczenie medalików
Wpisany przez admin   
Poniedziałek, 10 Grudzień 2012 15:40

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP podczas mszy św. o godz. 16.00 dzieci przygotowujące się do I Komunii św. otrzymały medaliki.

Sprawujący roratnią Mszę św. ks. Tomasz przypomniał, że medalik jest tarczą, która broni przed złym duchem i pokusami. Jednak nie będzie sam działał w magiczny sposób. Konieczne są pamięć o Matce Bożej, której wizerunek znajduje się na medaliku oraz modlitwa o Jej wstawiennictwo w trudnej chwili.

fot. Patrycja Łuszcz / xtn

 
Odpust Chrystusa Króla (FOTO)
Wpisany przez ks. Tomasz   
Poniedziałek, 26 Listopad 2012 14:39
 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości odpustowej Jezusa Chrystusa - Króla Wszechświata.
Sumę odpustową o godz. 11:00 odprawił ks. Jarosław Ciszek - proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski i kapelan jaworznickiego szpitala.

foto: pł / xtn

 
Wizytacja i bierzmowanie 2012 (FOTO)
Wpisany przez ks. Tomasz   
Czwartek, 15 Listopad 2012 15:31
 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wizytacji naszej parafii.

I Powitanie Księdza Biskupa, Msza św. o godz. 8:00 i spotkanie z grupami:

II Msza św. o godz. 9:30 - Bierzmowanie:

III Msza św. o godz. 11:00, błogosławieństwo dzieci, spotkanie z Liturgiczną Służbą Ołtarza:

IV Modlitwa na cmentarzu:

V Spotkanie z chorymi w ciężkowickim ZPO:

foto: jn / xtn

 
Wizytacja kanoniczna
Wpisany przez ks. Tomasz   
Niedziela, 11 Listopad 2012 13:02

 -  Boże, Obrońco nasz, zachowaj sługę swego, Biskupa Grzegorza
 -  Który w Tobie pokłada nadzieję.
 -  Okaż mu, Panie, pomoc swoją.
 -  I broń od złego.
 -  Panie, wysłuchaj modlitwę naszą.
 -  A wołanie nasze niech do Ciebie przyjdzie.

        W niedzielę, 11 listopada 2012 r. nasza parafia przeżywała okresową Wizytację Kanoniczną, którą przeprowadził Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. Gospodarzem wizytacyjnego zgromadzenia Eucharystycznego był ksiądz kanonik Bronisław Saługa.

        Kilkanaście minut przed godz. 8.00 Ksiądz Biskup przybył do kruchty kościoła, gdzie czekała na niego asysta wraz z księdzem proboszczem, który ubrany był w komżę, stułę i białą kapę. Ksiądz proboszcz podał do ucałowania relikwiarz oraz przygotował klucze do kościoła, które symbolicznie przekazał Pasterzowi Kościoła Sosnowieckiego. Od drzwi kościoła wyruszyła uroczysta procesja wejścia, po której biskup udał się na miejsce przewodniczenia. Słowo powitania wygłosili przedstawiciele naszej parafii, a następnie Ksiądz Proboszcz zaprezentował okolicznościowe sprawozdanie z życia religijno-moralnego i materialnego naszej parafii.

       Cykliczna wizytacja biskupia jest czynnością apostolską - ukazuje ona, że Ordynariusz jest fundamentem i znakiem jedności Kościoła diecezjalnego. Stanowi także okazję do pogłębienia kontaktów z duszpasterzami, wiernymi oraz wspólnotami działającymi w parafii. Kanoniczna wizytacja pasterska odbywa się w każdej parafii zwykle co 5 lat i jest swoistym znakiem łaski oraz działalności Ducha Świętego. Podlegają jej wszystkie dziedziny życia religijnego, moralnego, apostolskiego i administracyjno-gospodarczego (stan i potrzeby kościoła parafialnego, domu parafialnego, spisy inwentarza kościoła, cmentarza, budynków gospodarczych, kancelarii parafialnej). Warto podkreślić, że pierwsze wizytacje odbywały się za pośrednictwem Apostołów, którzy odwiedzali gminy chrześcijańskie.

       Błogosławiony Jan Paweł II w posynodalnej Adhortacji Apostolskiej "Pastores gregis", docenił wielką wagę wizyty pasterskiej nazywając ją "autentycznym czasem łaski i szczególnego, a nawet jedynego w swoim rodzaju momentu w zakresie spotkania i dialogu Biskupa z wiernymi". Wizytacja pasterska jest jakby duszą biskupiego posługiwania i rozszerzeniem duchowej obecności biskupa pomiędzy wiernymi. Papież podkreślał, że Biskup "podczas swojej wizyty pasterskiej w parafii, pozostawiwszy zagadnienia o charakterze administracyjnym innym delegatom, powinien w szczególny sposób zatroszczyć się o spotkania osobiste, poczynając od proboszcza i innych kapłanów. To właśnie w takich chwilach najbardziej zbliża się do swojego ludu w sprawowaniu posługi słowa, uświęcania i pasterskiego przewodzenia, wchodząc w bardziej bezpośredni kontakt z niepokojami i troskami, radościami i oczekiwaniami ludzi, mogąc ofiarować każdemu słowo nadziei. Biskup powinien wówczas nawiązywać bezpośredni kontakt przede wszystkim z osobami najuboższymi, starszymi i chorymi. Przeprowadzona w ten sposób wizyta pasterska objawia się w swojej prawdziwej istocie, czyli jako znak obecności Pana, który odwiedza swój lud, przynosząc mu pokój".

       Mszę św. na rozpoczęcie wizytacji o godz. 8.00 odprawił kapelan i sekretarz biskupi, ks. Mirosław Sołtysek. Po Mszy Ksiądz Biskup spotkał się z przedstawicielami wspólnot działających w naszej parafii.

       Kulminacyjnym punktem wizytacji była uroczyście sprawowana o 9.30 Eucharystia, podczas której Pasterz Sosnowiecki udzielił bierzmowania 49 kandydatom. Zaraz po Mszy Biskup wyszedł do bierzmowanych, którzy z wielką radością i wdzięcznością odśpiewali z dedykacją dla Ojca Diecezji pieśń "Abba, Ojcze".

       Sprawowana przez Księdza Proboszcza Msza święta o godzinie 11.00 zgromadziła największą ilość parafian przybyłych razem ze swoimi dziećmi, ktorym Biskup Grzegorz udzielił pasterskiego błogosławieństwa. Następnie Ksiądz Biskup w kancelarii parafialnej własnoręcznie podpisał i opieczętował księgi parafialne, sprawdzone wcześniej przez wizytatorów kurialnych.

       O 14.00 licznie zgromadzeni parafianie razem z Biskupem modlili się na cmentarzu w intencji zmarłych. Po tej modlitwie Ksiądz Biskup udał się do Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego, aby spotkać się z chorymi i ich opiekunami. Wizyta pasterska i biskupie błogosławieństwo przyniosły chorym wiele wdzięcznej radości.

       W najbliższym czasie na stronie pojawi się fotorelacja z tego ważnego wydarzenia.

 
Przeżyjmy to jeszcze raz - Peregrynacja 2012
Wpisany przez ks. Tomasz   
Sobota, 27 Październik 2012 18:35

Mała zajawka (pokaz zdjęć) filmu, który jest na etapie dopieszczania:

 

 
Halloween - niewinna zabawa?
Wpisany przez admin   
Piątek, 26 Październik 2012 18:14

HalloweenZanim z uśmiechem przebierzemy nasze dziecko za jakąś zjawę czy makabrycznego bohatera horroru, by wędrując po sąsiadach mówiło: „poczęstunek albo psikus”, zastanówmy się głęboko, w jakim „święcie” tak naprawdę pozwalamy naszym dzieciom uczestniczyć.

Nie jest prawdą, że to tylko zabawa traktowana z przymrużeniem oka, której towarzyszy makabryczna sceneria wszechobecnych kościotrupów, podświetlanych dyń czy czaszek. Prawda jest zgoła inna, odważnie i głośno o niej mówi od wielu lat znany włoski ksiądz Oreste Benzi, założyciel Wspólnoty im. Jana XXIII, którego zdaniem Halloween zostało wprowadzone przez ezoteryczno-satanistyczną kulturę. Kultura ta w jego opinii nakłania społeczeństwo do uprawiania nie tylko czarów, ale także spirytualizmu oraz satanizmu.

OFIARY Z LUDZI

Warto przypomnieć, że w pierwotnym zamyśle Kościoła uroczystość Wszystkich Świętych jest dniem radosnym i w takiej też atmosferze powinna być przeżywana. Bowiem 1 listopada to dzień, w którym wszyscy nasi błogosławieni i święci patroni obchodzą swoje imieniny. Nie utożsamiajmy jednak naszej chrześcijańskiej radości z niebezpieczną zabawą w pogańskie Halloween, które sięga swoimi korzeniami wiele tysięcy lat wstecz i wywodzi się z pogańskiego celtyckiego święta ku czci boga śmierci – Samhaina. W tym właśnie dniu druidzcy magowie podczas swoistych obrzędów spirytystycznych składali również krwawe ofiary z ludzi.

DYNIA

Od średniowiecznych czasów wierzono, że przed piekielną mocą czarownic i wszelkiego rodzaju złem chroni zapalenie świecy w wydrążonej dyni, która po dziś jest symbolem Halloween i jednocześnie zabawowym rekwizytem. Nosi ona nazwę Jack-o-lantern, od przezwiska nocnych strażników lub imienia człowieka ukaranego za paktowanie z diabłem (według irlandzkiej legendy), noszącego w jesienne noce latarnię z dyni aż do dnia Sądu Ostatecznego. Wydrążona dynia ma kształt demonicznej głowy z zapaloną świecą w środku.

NAJWAŻNIEJSZY DZIEŃ SATANISTÓW

Anton Szandor LaVey, autor „Biblii szatana”, przyznał, że Halloween dla satanistów jest najważniejszym dniem w roku, jest bowiem czasem niezwykłej potęgi szatana. Dlatego wtedy odprawiają swoje „czarne msze”, podczas których składają krwawe ofiary, oraz dokonują rytualnych zabójstw.

Pewnie niewielu rodziców wie, że zbieranie słodyczy przez dzieci również wywodzi się z pogańskich zabobonów, według których, aby nie rozzłościć złych duchów, powinno się przygotować na ten dzień wiele rarytasów. Warto także dodać, że zarówno podświetlona dynia, jak i czaszka, którymi tak chętnie ozdabiane są domy podczas Halloween, w przeszłości były symbolami czcicieli szatana. Nie ma wątpliwości, że Halloween jest powiązany z okultyzmem, dlatego może zniekształcać postrzeganie prawdy o świecie nadprzyrodzonym i prowokować do przekroczenia bardzo niebezpiecznej granicy.

HALOWEEN W POLSCE

W Polsce świętej pamięci ksiądz biskup radomski Jan Chrapek określił zwyczaj Halloween jako pogański, który jest "promowany przez media i bezmyślną propagandę także w szkołach", wskazując, że zwyczaj ten może zamazać chrześcijańska głębię Święta Wszystkich Świętych. Warto więc, aby rodzice dzieci uświadamiając sobie fakty o Halloween, wpływali na szkoły i instytucje zajmujące się wychowaniem i edukacją, by zaprzestały one nachalnej propagandy tego niebezpiecznego zwyczaju.

W związku ze zbliżającym się świętem Wszystkich Świętych Krucjata - Młodzi w Życiu Publicznym apeluje do rodziców, którzy nie chcą, aby ich dzieci uczestniczyły w zajęciach kultywujących Halloween, by wypełniali załączone oświadczenie i przekazali je dyrekcji szkoły oraz nauczycielom. DO ŚCIĄGNIĘCIA TUTAJ

Warto również obejrzeć film mówiący o pochodzeniu i zagrożeniach związanych z tym "świętem":

Bibliografia:
http://www.anika.alleluja.pl
Jadwiga Knie-Górna,
P. Szuppe, Halloween
, http://www.katolik.pl/halloween,2567,416,cz.html 
http://www.piotrskarga.pl/ps,823,3,0,1,I,informacje.html

 
Bł. Jan Paweł II - akademia uczniów (wideo)
Wpisany przez ks. Tomasz   
Poniedziałek, 22 Październik 2012 05:22

Z okazji XII Dnia Papieskiego i wspomnienia bł Jana Pawła II uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 z pomocą uczennic Gimnazjum nr 11 przygotowali okolicznościową śpiewaną refleksję o błogosławionym Papieżu Rodziny z uwzględnieniem papieskiej miłości do dzieci i młodzieży.

Akademię tę zaprezentowali w naszym parafialnym kościele w niedzielę 21 października. Dzielimy się nią także z internautami, zapraszając do obejrzenia filmu.

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 5 z 14

Licznik gości

mod_vvisit_counterDzisiaj12
mod_vvisit_counterWczoraj6
mod_vvisit_counterW tym tygodniu38
mod_vvisit_counterW tym miesiącu227
mod_vvisit_counterWszystkich234150