Informacja o ciasteczkach

Aktualności
Hosanna Synowi Dawidowemu... - Niedziela Palmowa
Wpisany przez ks. Tomasz   
Środa, 27 Marzec 2013 20:33

Niedzielą Palmową 24 marca rozpoczęliśmy przeżywanie Wielkiego Tygodnia Męki i Śmierci Chrystusa.

Podczas każdej Mszy św. została odczytana Ewangelia (Pasja) według św. Łukasza, a o godz. 11.00 ruszyła procesja z palmami przypominająca triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. Coraz bliżej Święta...

fot. Patrycja Łuszcz

 
Papież x 2 czyli Franciszek u Benedykta
Wpisany przez radio watykańskie   
Sobota, 23 Marzec 2013 19:33

PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO "O nie, jesteśmy braćmi, pomodlimy się razem” – powiedział Papież Franciszek, kiedy jego poprzednik chciał mu ustąpić miejsca na klęczniku w kaplicy pałacu apostolskiego w Castel Gandolfo. Ojciec Święty złożył dziś wizytę Benedyktowi XVI. Do letniej rezydencji przyleciał helikopterem kwadrans po dwunastej. Świadkiem tych wydarzeń był watykański rzecznik, ks. Federico Lombardi SJ.

 „Kiedy Papież wysiadł z helikoptera, podszedł do niego Benedykt XVI – relacjonował włoski jezuita. – Był wspaniały uścisk obu papieży. Razem wsiedli do samochodu. Franciszek po prawej stronie, czyli na miejscu przeznaczonym dla Papieża, a Benedykt po lewej. Po przybyciu do apartamentów udali się najpierw do kaplicy na chwilę modlitwy. Były Papież wskazał Franciszkowi honorowe miejsce, lecz ten odpowiedział: «Jesteśmy braćmi» i nalegał, by uklękli razem w tej samej ławce. Nieco później udali się do biblioteki prywatnej, gdzie ok. 12:30 rozpoczęło się spotkanie w cztery oczy. Franciszek podarował Benedyktowi piękną ikonę. Rozmowa trwała 45 minut. Warto zauważyć, że były Papież miał na sobie jedynie zwykłą białą sutannę, bez pelerynki i pasa. To ich odróżniało. W czasie obiadu towarzyszyli im obaj sekretarze, a zatem spotkanie ściśle prywatne miało miejsce jedynie w bibliotece”.

 Ks. Lombardi przypomniał ponadto, że choć było to pierwsze spotkanie obu Papieży, Franciszek już wcześniej dwukrotnie dzwonił do Benedykta XVI. Ten zaś już 28 lutego, w czasie ostatniego spotkania z kardynałami, zapewnił przyszłego Papieża o swej czci i posłuszeństwie.

Ikona, którą Papież darował swemu poprzednikowi, przedstawia Matkę Bożą pokorną. „Nie znałem wcześniej tej Madonny, ale skojarzyła mi się z Tobą. Dałeś nam przykład pokory i czułości” – powiedział Franciszek Benedyktowi.

Wizyta Papieża Franciszka w Castel Gandolfo trwała niespełna trzy godziny. Benedykt XVI odprowadził na koniec swego następcę do helikoptera.

kb/rv/Radio Watykańskie

 
NOWY PAPIEŻ FRANCISZEK
Wpisany przez ks. Tomasz   
Środa, 13 Marzec 2013 20:15

FRANCISZEK IO godzinie 19.06 pojawił się biały dym nad Kaplicą Sykstyńską, obwieszczający wybór papieża. Dokonano go w piątym głosowaniu drugiego dnia konklawe Papieżem został kard. Jorge Bergoglio z Buenos Aires, który przybrał imię Franciszka.

Annuntio vobis gaudium magnum;
habemus Papam:
Eminentissimum ac Reverendissimum Dominum,
Dominum Georgium
Sanctae Romanae Ecclesiae Cardinalem Bergoglio
qui sibi nomen imposuit Franciscum.

 

 

Te słowa wielkiej radości wygłosił z balkonu bazyliki św. Piotra protodiakon kardynał Jean Louis-Tauran.

Jorge Mario Bergoglio SJ (ur. 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires), argentyński duchowny katolicki, arcybiskup Buenos Aires i tym samym Prymas Argentyny, kardynał Kościoła rzymskokatolickiego.

Po obronie dyplomu z chemii rozpoczął studia w seminarium w Villa Devoto koło Buenos Aires. 11 marca 1958 roku wstąpił do zakonu jezuitów i kontynuował naukę w zakonnych domach studiów; w nowicjacie w Chile zgłębiał nauki humanistyczne, w Colegio Maximo San José w San Miguel koło Buenos Aires obronił licencjat z filozofii, w Colegio de la Immaculada w Santa Fe studiował literaturę i psychologię, a w Colegio del Salvador w Buenos Aires teologię. Przyjął święcenia kapłańskie 13 grudnia 1969 roku, a ostatnią profesję złożył 22 kwietnia 1973 roku. Był mistrzem nowicjatu w Villa Barilari, profesorem Wydziału Teologii i rektorem Colegio Maximo San Jose w San Miguel, członkiem konsulty prowincji zakonnej San Miguel, prowincjałem Argentyny (1973–1979). Po pobycie w Niemczech pełnił funkcję dyrektora duchownego Colegio del Salvador w Cordobie i ponownie rektora Colegio Maximo San José w San Miguel.

20 maja 1992 roku został mianowany biskupem pomocniczym Buenos Aires, sakry biskupiej udzielił mu 27 czerwca 1992 arcybiskup Buenos Aires kardynał Antonio Quarracino; w czerwcu 1997 roku promowany na arcybiskupa-koadiutora tej archidiecezji, objął rządy 28 lutego roku następnego, po śmierci kardynała Quarracino. W listopadzie 1998 został jednocześnie ordynariuszem dla wiernych rytów orientalnych, mieszkających w Argentynie (bez własnego ordynariusza). Pełnił funkcje Wielkiego Kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Argentyny oraz wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Argentyny.

Brał udział w sesjach Światowego Synodu Biskupów w Watykanie, w tym w sesji specjalnej poświęconej Kościołowi w Ameryce w listopadzie i grudniu 1997 roku. W lutym 2001 roku Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej, nadając tytuł prezbitera S. Roberto Bellarmino. Kardynał Bergoglio był wymieniany w gronie tzw. papabile, potencjalnych faworytów do następstwa po zmarłym w kwietniu 2005 roku Janie Pawle II.

W latach 2005-2011 (dwie kadencje po trzy lata) był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Argentyny (Conferencia Episcopal Argentina).

 
HABEMUS PAPAM!!!
Wpisany przez ks. Tomasz   
Środa, 13 Marzec 2013 19:07

HABEMUS PAPAM!!!

 
Rekolekcje wielkopostne 2013 (FOTO)
Wpisany przez ks. Tomasz   
Piątek, 08 Marzec 2013 23:00

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z rekolekcji wielkopostnych, które w naszej parafii głosił o. Zygmunt Sołek ze zgromadzenia OO. Redemptorystów.

Niedziela:

 

Poniedziałek:

 

Wtorek:

 

Środa:

fot: xtn, Patrycja Łuszcz, Marcin Wiorek

 
Popielec 2013
Wpisany przez ks. Tomasz   
Czwartek, 14 Luty 2013 10:02

Popielec 2012Przypadająca 13 lutego Środa Popielcowa rozpoczęła w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu czyli czterdziestodniowej pokuty. Zadaniem tego dnia, jak i całego czasu dzielącego nas od Wielkanocy, jest nie tylko przygotowanie do Świąt, ale także pobudzenie do podjęcia zdecydowanej drogi osobistej odnowy i nawrócenia.

Dlaczego 40 dni?

Liczba 40 stanowi w Piśmie Świętym wyraz pewnej dłuższej całości, czasu przeznaczonego na jakieś konkretne zadanie człowieka lub zbawcze działanie Boga. W Wielkim Poście Kościół odczytuje i przeżywa nie tylko czterdzieści dni spędzonych przez Jezusa na pustyni na modlitwie i poście przed rozpoczęciem Jego publicznej misji, ale i trzy inne wielkie wydarzenia biblijne: czterdzieści dni powszechnego potopu, po których Bóg zawarł przymierze z Noem; czterdzieści lat pielgrzymowania Izraela po pustyni ku ziemi obiecanej; czterdzieści dni przebywania Mojżesza na Górze Synaj, gdzie otrzymał on od Jahwe Tablice Prawa.

Uczynki pokutne - post

„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" - te słowa słyszymy przyjmując na głowę szczyptę popiołu. Odczytywana w Środę Popielcową Ewangelia wg św. Mateusza wskazuje, jaką treścią należy wypełnić czas Wielkiego Postu. Post, modlitwa i jałmużna wyznaczają drogę, na którą zaprasza nas Kościół. Praktyka postu, znana od najdawniejszych czasów, polega na powstrzymaniu się z motywów religijnych i moralnych od spożywania niektórych potraw i na ograniczeniu ilości spożywanego w ciągu dnia pokarmu. Człowiek, który pości, chce powiedzieć Bogu, że całkowicie zdaje się na Niego, że poddaje się Jego woli. Postawa człowieka poszczącego jest postawą pokory i ufności, udowodnieniem sobie, że możemy obyć się bez wielu rzeczy. Chrześcijanin pragnie poprzez post pokutować i zadośćuczynić za swoje grzechy oraz zjednoczyć się z cierpiącym Zbawicielem.

Modlitwa i jałmużna

Święty Augustyn mówi, że post ma dwa skrzydła: modlitwę i czyny miłości bliźniego. Dopiero post połączony z modlitwą i miłością staje się wielkim środkiem na drodze zbawienia, ponieważ bez nich same zewnętrzne umartwienia znaczą niewiele. Jedną z form miłości bliźniego jest jałmużna - czyn miłosierdzia. Jako chrześcijanie pamiętamy o słowach Jezusa: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" (Mt 25,41). To właśnie ów związek jałmużny z miłością sprawia, że jest ona cenniejsza od złota, że oczyszcza z grzechów, że ubogaca nie tylko tego, który coś otrzymuje, ale również tego, który daje.

Aby jałmużna była rzeczywiście owocna, musi być prawdziwym darem serca, bezinteresownym, szczerym. Jałmużna więc nie może być zwykłym oddaniem komuś tego, co mi zbywa, co jest mi już niepotrzebne. Ona musi być dzieleniem się z drugim człowiekiem bogactwem swego serca.

Pamiętajmy także o udziale w tradycyjnych nabożeństwach tego okresu Gorzkich Żalach i Drogach Krzyżowych ukazujących nam wagę męki Chrystusa. Chętniej niż zwykle sięgajmy także po Pismo Święte przypominając sobie historię zbawienia.

źródła: ekai.pl i katolik.pl

foto: Patrycja Łuszcz

 
Przygotowanie do I Komunii św. - książeczki (FOTO)
Wpisany przez admin   
Poniedziałek, 04 Luty 2013 12:54

W święto Ofiarowania Pańskiego na godz. 16.00 do kościoła przybyły dzieci z klas II, które przygotowują się do pierwszej spowiedzi i Komunii świętej.

Przynosząc chrzcielne świece dzieci przypomniały sobie, że od chrztu św. są przyjaciółmi Pana Jezusa, który jest światłem ich życia. Ks. Tomasz w kazaniu przypomniał o byciu światłem na drodze do Nieba dla innych. W tym wspaniałym zadaniu pomaga modlitwa. Dobrą do niej pomocą może być książeczka do nabożeństwa, którą każdy drugoklasista otrzymał na zakończenie Mszy św. Dzieci przyjmując książeczki obiecały często z nich korzystać i z szacunkiem je ucałowały.

foto: Patrycja Łuszcz

 
Wieczór Bożonarodzeniowy 2013 (WIDEO)
Wpisany przez ks. Tomasz   
Wtorek, 08 Styczeń 2013 06:02
 
Wieczór Bożonarodzeniowy 2013 (FOTO)
Wpisany przez admin   
Poniedziałek, 07 Styczeń 2013 21:38

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Wieczoru Bożonarodzeniowego, który odbył się 6 stycznia.

Wystąpili:
- DZIECI z SP 18 (przygotowane przez p. Lucynę Burek i ks. Tomasza);
- Chór Seniora „Jawor” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Jaworznie pod dyrekcją Ireny Skakuj;
- Chór Gimnazjum nr 11 w Jaworznie pod dyrekcją Ireny Skakuj;
- Monika Siwek, Jakub Półka i ks. Tomasz (akompaniament).

Do tego wydarzenia przyczynili się także:
- Ksiądz Proboszcz Ks. Kan. Bronisław Saługa (życzliwość i wszelkie wsparcie); 
- scenografia: Państwo Frysiowie, Państwo Ślusarczykowie, Marek Michalski, Pani Adamek, Państwo Burkowie;
- oświetlenie: Michał Nieużyła;
- obsługa i opieka nad artystami: Iwona Paluch i Weronika Kula;
- obsługa sali: Marcin Wiorek;
- foto: jn/xtn;
- LICZNIE ZGROMADZONA PUBLICZNOŚĆ (Parafianie i Goście).

 
Symbolika szopki 2012 (FOTO)
Wpisany przez admin   
Czwartek, 27 Grudzień 2012 17:50

W życiu często możemy usłyszeć: „Daj sobie spokój, odpuść sobie”. Sformułowania te mocno weszły w modny dziś schemat wygodnego życia.

A przecież dać sobie spokój to zdradzić swoje wartości, swój sposób postępowania dla własnej wygody, dla uniknięcia odpowiedzialności. Pierwsze „daj spokój” usłyszała Ewa kuszona w rajskim ogrodzie. I od tamtego czasu zaczęło się największe nieszczęście ludzkości - grzech. W historii zbawienia człowiek przypomina zbłąkana owcę, która po raz kolejny plącze się w kolce grzechu zachęcona soczystymi liśćmi pokusy, mimo że już wiele razy poraniła się. W ludzkich kategoriach myślenia Pan Bóg już dawno powinien „dać sobie spokój” z człowiekiem. A mimo to wyciąga go z kolców po raz kolejny, a jak trzeba będzie to wyciągnie i jeszcze raz. I właśnie dlatego zesłał swojego Syna, aby człowiek nie musiał walić głową w otaczający go mur grzechu. Wlał w nasze znękane serca - jak przypomina tegoroczna szopka - pokój, przypomniał: "Ja jestem, nie bójcie się". I choć ten mur nadal stoi, to Chrystus zrobił w nim potężną wyrwę, dzięki której grzech nas juz nie ogranicza. To dlatego Bóg dał Ziemi pokój, bo nie dał sobie z Ziemią spokoju. Zawsze i do końca będzie walczył o człowieka. Każdego...

Szopka to także nawiązanie do „muru bezpieczeństwa” otaczającego Betlejem od północy i zachodu. Chrystus narodził się, gdy tereny Ziemi Świętej były pod okupacją Cesarstwa rzymskiego. Również dziś na tych terenach trwają konflikty, nie ma tam pokoju.

Marcin Wiorek - autor tegorocznej szopki

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 4 z 14

Licznik gości

mod_vvisit_counterDzisiaj11
mod_vvisit_counterWczoraj6
mod_vvisit_counterW tym tygodniu37
mod_vvisit_counterW tym miesiącu226
mod_vvisit_counterWszystkich234148