Menu główne


Warning: Parameter 1 to modMainMenuHelper::buildXML() expected to be a reference, value given in /home/klient.dhosting.pl/alanet/archiwum.ciezkowice.jaworzno.pl/public_html/libraries/joomla/cache/handler/callback.php on line 99

Informacja o ciasteczkach

Aktualności
21:37 - Wieczór Papieski
Wpisany przez ks. Tomasz   
Niedziela, 03 Kwiecień 2011 14:28
 

Na miesiąc przed beatyfikacją naszego Rodaka - Jana Pawła II, w 6. rocznicę jego odejścia do Domu Ojca, nasi parafianie spotkali się w kościele na Wieczorze Papieskim.

Spotkanie rozpoczęło się montażem słowno-muzycznym przygotowanym przez młodzież. Słowa Karola Wojtyły - Jana Pawła II przeplatały się ze wspólnym śpiewem. Wśród refleksji o życiu papieża nie zabrakło radości z tego, że już 1 maja Kościół będzie miał nowego orędownikia w Niebie. Wieczór zakończył się Mszą świętą sprawowaną przez Księdza Proboszcza w intencji dobrych owoców majowej beatyfikacji.

 
 
"Pamiętaj, że jesteś prochem..." - Popielec 2011
Wpisany przez ks. Tomasz   
Czwartek, 10 Marzec 2011 09:55

Popielec 

 

Środa Popielcowa to dzień, który rozpoczyna okres Wielkiego Postu czyli czterdziestodniowej pokuty. Ten dzień ma pobudzić katolików do podjęcia zdecydowanej drogi osobistej odnowy i nawrócenia.


Wielki Post zakończy się w Wielki Czwartek 21 kwietnia, kiedy to katolicy rozpoczną obchody Triduum Paschalnego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Niedziela Wielkanocna przypada w tym roku 24 kwietnia.

POST

W Środę Popielcową katolicy rozpoczynają czterdziestodniowy post. Liczba 40 stanowi w Piśmie Świętym wyraz pewnej dłuższej całości, czasu przeznaczonego na jakieś konkretne zadanie człowieka lub zbawcze działanie Boga. W Wielkim Poście Kościół odczytuje i przeżywa nie tylko czterdzieści dni spędzonych przez Jezusa na pustyni na modlitwie i poście przed rozpoczęciem Jego publicznej misji, ale i trzy inne wielkie wydarzenia biblijne: czterdzieści dni powszechnego potopu, po których Bóg zawarł przymierze z Noem; czterdzieści lat pielgrzymowania Izraela po pustyni ku ziemi obiecanej; czterdzieści dni przebywania Mojżesza na Górze Synaj, gdzie otrzymał on od Jahwe Tablice Prawa.

ĆWICZENIA DUCHOWE

Okresy i dni pokuty są w Kościele katolickim specjalnym czasem ćwiczeń duchowych, liturgii pokutnej, pielgrzymek o charakterze pokutnym, dobrowolnych wyrzeczeń, jak post i jałmużna, braterskiego dzielenia się z innymi, m.in. poprzez inicjowanie dzieł charytatywnych i misyjnych. Z liturgii znika radosne „Alleluja” i „Chwała na wysokości Bogu”, a kolorem szat liturgicznych staje się fiolet. Istotą pozostaje przygotowanie wspólnoty wiernych do największego święta chrześcijan, jakim jest Wielkanoc.

TAJEMNICA WIARY

Wielki Post jest także okresem przygotowania katechumenów do chrztu. Każda niedziela wprowadzała w kolejne tajemnice wiary, a na Wielkanoc podczas Wigilii Paschalnej udzielany jest sam chrzest.


W pierwszych wiekach chrześcijaństwa przygotowanie do świąt Zmartwychwstania trwało tylko czterdzieści godzin. W późniejszym czasie przygotowania zabierały cały tydzień, aż wreszcie ok. V w. czas ten wydłużył się. Po raz pierwszy o poście trwającym czterdzieści dni wspomina św. Atanazy z Aleksandrii w liście pasterskim z okazji Wielkanocy z 334 r.

PROCHEM JESTEŚ…

Tradycyjnemu obrzędowi posypania głów popiołem towarzyszą w Środę Popielcową słowa: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” albo „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.


Sam zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty znany jest w wielu kulturach i tradycjach. Znajdujemy go zarówno w starożytnym Egipcie i Grecji, jak i u plemion indiańskich oraz oczywiście na kartach Biblii, np. w Księdze Jonasza czy Joela.

...I W PROCH SIĘ OBRÓCISZ

Liturgiczna adaptacja tego zwyczaju pojawia się jednak dopiero w VIII w. Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X w. W następnym wieku papież Urban II wprowadził ten zwyczaj jako obowiązujący w całym Kościele. Z tego też czasu pochodzi zwyczaj, że popiół do posypywania głów wiernych pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedzającego roku.

za: ekai.pl 

 
Nabożeństwo 40-godzinne
Wpisany przez ks. Tomasz   
Poniedziałek, 07 Marzec 2011 21:27

Jak co roku w naszej parafii przeżywamy Nabożeństwo 40-godzinne. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tych dni z udziałem członków grup istniejących przy naszej parafii.

MonstrancjaCzterdziestogodzinne nabożeństwo to trwająca nieprzerwanie 40 godzin lub trzy dni z przerwami nocnymi adoracja Najświętszego Sakramentu. Nabożeństwo to zapoczątkowało przed 1214 r. bractwo biczowników z obecnego miasta Zadar w Dalmacji, które od Wielkiego Czwartku do południa Wielkiej Soboty adorowało Najświętszy Sakrament przechowywany w Bożym Grobie, w nawiązaniu do tradycji o 40-godzinnym przebywaniu ciała Chrystusa w grobie (św. Augustyn) oraz do zwyczaju zachowywania postu w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę (Tertulian, Hipolit Rzymski).

Zaraz po wprowadzeniu nabożeństwo to zaczęto odprawiać nieprzerwanie najpierw w kościołach miejskich, a następnie w poszczególnych parafiach danej diecezji. Dzięki ciągłości 40-godzinnego nabożeństwa przerodziło się ono w adorację wieczystą, W roku 1527 praktykę tę wprowadził Antoni Maria Zaccaria w kościele św. Grobu i w katedrze w Mediolanie, a następnie w kilku innych miastach. Od roku 1534 wystawiano Najświętszy Sakrament do adoracji w monstrancji. W roku 1548 Filip Neriusz wprowadził 40-godzinne nabożeństwo w Rzymie, a papież Klemens VIII w 1592 roku nakazał odprawiać je we wszystkich kościołach Wiecznego Miasta. W roku 1553 jezuici – jako główni propagatorzy - zaprowadzili 40-godzinne nabożeństwo także poza Italią, a w roku 1623 papież Urban VIII rozciągnął tę praktykę, jako obowiązkową, na cały Kościół zachodni.

Pod wpływem jezuitów w drugiej połowie XVI wieku 40-godzinne nabożeństwo odprawiano przed środą popielcową w celu przebłagania za grzechy popełnione w czasie karnawału, nadając mu charakter adoracji wynagradzającej; w Polsce miało też często charakter błagalny z prośbą o odwrócenie klęsk żywiołowych i niebezpieczeństwa zagrażających ojczyźnie. W naszym kraju nabożeństwo to przyjęło się początkowo w kościołach jezuickich: w roku 1579 – w Wilnie, a w 1581 w Poznaniu i w Pułtusku, a szerzej w drugiej połowie XVIII wieku.

Kodeks Prawa Kanonicznego z 1917 r. postanawiał: „W kościołach parafialnych (…), należy co roku, w dniach oznaczonych za zgodą ordynariusza miejsca, z możliwie z największą okazałością odprawiać 40-godzinne nabożeństwo błagalne; w razie trudności (…) przynajmniej przez kilka godzin z rzędu w dni oznaczone” urządzić uroczyste wystawienie Najświętszego Sakramentu (kan. 1275). Po Soborze Watykańskim II podtrzymano 40-godzinne nabożeństwo. Dokumenty liturgiczne podkreślają ogólnie konieczność corocznego i trwającego dłuższy czas wystawienia Najświętszego Sakramentu w monstrancji do adoracji. Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 r. powtarza liturgiczną normę: „Zaleca się, ażeby w tych kościołach i kaplicach [które mają zezwolenie na przechowywanie Najświętszej Eucharystii] organizowano corocznie uroczyste wystawienie Najświętszego Sakramentu przez odpowiedni czas, choćby z przerwami, aby miejscowa wspólnota głębiej rozważała i adorowała tajemnicę eucharystyczną. Jednakże tego rodzaju wystawienie ma być tylko wtedy, gdy przewiduje się odpowiedni udział wiernych, i przy zachowaniu ustanowionych norm” (kan. 942).

Żródło: opoka.org.pl

 
Biblijna zwyciężczyni
Wpisany przez ks. Tomasz   
Czwartek, 03 Marzec 2011 19:51

„Będę im Bogiem, oni zaś będą Mi ludem” (Jr 31,33). Pod takim hasłem został zorganizowany tegoroczny X Wojewódzki Konkurs Biblijny dla gimnazjów.

Po szkolnych eliminacjach, które zostały przeprowadzone 9 grudnia 2010 r. w Gimnazjum nr 11, do etapu dekanalnego zakwalifikowały się trzy nasze młode parafianki: Justyna Kramarczyk (kl. III), Patrycja Łuszcz (kl. II) i Magdalena Prusek (kl. II). Etap dekanalny konkursu odbył się 3 marca w Gimnazjum w Byczynie. Mimo silnej konkurencji i bardzo trudnych zagadnień obejmujących starotestamentalną Księgę Jeremiasza nasza reprezentantka Justyna Kramarczyk wywalczyła trzecie miejsce.

Organizatorka jaworznickiego etapu, Krystyna Lazur - doradca metodyczny, gratulowała wszystkim uczestnikom jako mistrzom, wszak Księga Jeremiasza to jeden z trudniejszych fragmentów Pisma Świętego. Więc i my naszym parafialnym mistrzyniom biblijnym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów i radości ze zgłębiania Bożego Słowa.

 
Niedzielna modlitwa o powołania
Wpisany przez ks. Tomasz   
Poniedziałek, 21 Luty 2011 20:04

20 lutego w naszej parafii przeżywaliśmy Niedzielę seminaryjną. Przedstawiciele naszego sosnowieckiego seminarium, ks. Zdzisław Hopciaś i kl. Krzysztof Golonka, przybyli do naszej wspólnoty, aby modlić się o nowe powołania.

Ks. Zdzisław, który w seminarium pełni funkcję prokuratora (ekonoma), w homilii przypomniał Jezusową naukę o miłości bliźniego. Dziękując za wsparcie modlitewne i materialne prosił o modlitwę szczególnie za młodych, którzy w czasach nowoczesnej (pseudo-?)kultury mają problemy z rozpoznaniem w sercu głosu Jezusa "Pójdź za Mną".
Kleryk Krzysztof z III roku po porannych Mszach św. spotkał się z Gronem Przyjaciół naszego seminarium i kandydatami do bierzmowania, których zapoznał z codziennością życia seminaryjnego. Razem z nimi  modlił się o to, by w Kościele nie brakowało głosicieli Ewangelii.
Widzialnym znakiem niedzielnego spotkania były kalendarze, krzyżyki i obrazki z modlitwą o powołania, które mógł otrzymać każdy z uczestników niedzielnej liturgii.

Panie Jezu, który powołujesz tego, kogo zechcesz, wezwij wielu z nas do pracy dla Ciebie, do pracy z Tobą.
Ty, który swoimi słowami oświeciłeś tych, których powołałeś, oświeć nas darem wiary w Ciebie.
Ty, który wspierałeś powołanych w ich trudnościach, pomóż przezwyciężać nasze trudności młodzieży współczesnej. A jeśli powołujesz któregoś z nas, aby poświęcić go w całości dla siebie, niech od samego początku Twoja miłość rozpali to powołanie i pozwoli mu wzrastać aż do końca. I tak niech się stanie.
Te moje pragnienia i tę moją modlitwę powierzam przemożnemu wstawiennictwu Matki, Królowej Apostołów, z nadzieją, że Ci, którzy będą powołani, rozpoznają i chętnie pójdą za głosem Boskiego Mistrza.
(Jan Paweł II)

 
 
Święto Ofiarowania Pańskiego - przygotowanie do I Komunii
Wpisany przez ks. Tomasz   
Środa, 02 Luty 2011 20:14

W Święto Ofiarowania Pańskiego, popularnie nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej, dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej otrzymały świece i książeczki do nabożeństwa.

Książeczka jest zbiorem modlitw, pieśni i tekstów Mszy świętej. Jest pomocna, gdy często brakuje słów, którymi chciałoby się zwrócić do Pana Boga.

Świeca to nieodłączny znak chrześcijanina, oplatający całe jego życie. Po raz pierwszy zapala się ją dziecku w czasie chrztu św. Gdy zbliża się kres życia na ziemi, umierającemu wręcza się zapaloną gromnicę.

Tradycja dodaje, że poświęcone w dzień Matki Bożej Gromnicznej świece zapalano w czasie burz, gromów i epidemii. Gospodarze zapaloną gromnicą błogosławili swoje pola, zwierzęta i podwórza. Świece zapala się także w czasie świąt Matki Bożej pod jej obrazami.

Zapalona świeca to również chrześcijanin, który płonie Jezusowym światłem. To chrześcijanin, który świeci swoim życiem. W świecie zła, mroku, obojętności religijnej, chrześcijanie mają się stawać takimi latarniami, świecami, które płoną światłem Jezusa Chrystusa. Św. Paweł woła: „Wy jesteście światłością świata. Tak niechaj świeci światłość wasza przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre czyny. Niegdyś byliście ciemnością, lecz teraz już jesteście światłością. Zatem postępujcie jako dzieci światłości".

 
Gawęda Bożonarodzeniowa
Wpisany przez ks. Tomasz   
Poniedziałek, 10 Styczeń 2011 20:05

W niedzielę Chrztu Pańskiego, na zakończenie Okresu Bożego Narodzenia, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 18 zaprezentowały parafianom Gawędę Bożonarodzeniową. Wśród góralskich rozważań o tajemnicy Bożego Narodzenia znalazł się czas, aby wszyscy uczestnicy niedzielnego spotkania mogli wspólnie zaśpiewać bardziej i mniej znane kolędy i pastorałki.

 
 
Przygotowanie do I Komunii Świętej - poświęcenie medalików
Wpisany przez ks. Tomasz   
Czwartek, 09 Grudzień 2010 15:32

8 grudnia, w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej otrzymały medaliki, które zostały poświęcone podczas Mszy św. o godz. 16. 

W zakładaniu na szyję tego znaku przynależności do Pana Jezusa pomogły im mamy, babcie i siostry. 

 
Święty Mikołaj w SP 18
Wpisany przez ks. Tomasz   
Poniedziałek, 06 Grudzień 2010 18:59

Pośród wielu obowiązków związanych z odwiedzaniem domów na całym świecie, św. Mikołaj znalazł kilka chwil, aby odwiedzić uczniów Szkoły Podstawowej nr 18.

Święty obdarował wszystkich dobrym słowem i wspaniałymi prezentami. Lecz aby na nie zasłużyć, dzieci musiały wykonać różne zadania. Jedni śpiewali, inni recytowali wiersze i chwalili się znajomością katechizmu, a nawet prezentowali swoje umiejętności fizyczne.  Jeszcze inni po prostu przyznawali, że zasłużyli na prezent dzięki dobremu zachowaniu i pilności w nauce. Niektórzy przyznali się do nienajlepszego zachowania i obiecali poprawę.

Wszyscy uczniowie doskonale już wiedzą, że Mikołaj to biskup (w biskupim stroju - a nie w czapce z pomponem), który jako święty mieszka w Niebie i modli się do Boga prosząc o łaski dla każdego człowieka.  

Po wizycie w szkole Święty udał się do domów, gdzie inne dzieci czekały na prezenty.

 
Ministranckie rozgrywki dekanalne w piłkę nożną
Wpisany przez ks. Tomasz   
Niedziela, 05 Grudzień 2010 09:03

Ministranci z naszej parafii zajęli III miejsce w dekanalnych rozgrywkach w halową piłkę nożną, które odbyły się 4 grudnia w hali MCKiS w Jaworznie.

Parafię reprezentowali: Rafał Doległo, Miłosz Paluch, Mateusz Pasierbek, Jonasz Popowczak i Łukasz Ryż. Chłopcy dzielnie stawiali czoła silnej konkurencji. Zachowali zimną krew i gorące serca do pięknej gry na boisku. 

Miłosz Paluch za nieugiętą obronę bramki Ciężkowiczan został przez organizatorów wyróżniony nagrodą dla najlepszego bramkarza turnieju. 

 
 
<< Początek < Poprzednia 11 12 13 14 Następna > Ostatnie >>

Strona 13 z 14

Licznik gości

mod_vvisit_counterDzisiaj16
mod_vvisit_counterWczoraj11
mod_vvisit_counterW tym tygodniu27
mod_vvisit_counterW tym miesiącu269
mod_vvisit_counterWszystkich235235