Menu główne


Warning: Parameter 1 to modMainMenuHelper::buildXML() expected to be a reference, value given in /home/klient.dhosting.pl/alanet/archiwum.ciezkowice.jaworzno.pl/public_html/libraries/joomla/cache/handler/callback.php on line 99

Informacja o ciasteczkach

Aktualności
Przygotowanie do I Komunii św. - poświęcenie różańców
Wpisany przez pł / xtn   
Sobota, 08 Październik 2011 13:23

7 października, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Różańcowej, dzieci przygotowujące się w naszej parafii do I Komunii św. otrzymały różańce.

Uroczystość składała się z trzech części. Najpierw dzieci aktywnie włączyły się w prowadzenie parafialnego nabożeństwa różańcowego. Podczas Mszy św. ks. Tomasz, wspominając zmarłego przed trzema laty pierwszego biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego przypomniał, że różaniec to nie tylko odmawianie modlitw, ale także rozważanie życia Chrystusa i Maryi. Przyjmując różaniec po Mszy św. każde dziecko obiecało regularne korzystanie z niego podczas modlitwy.

 
Procesja Różańcowa
Poniedziałek, 03 Październik 2011 18:13
W niedzielę 2 października uroczystą procesją różańcową rozpoczęliśmy miesiąc poświęcony Matce Bożej.

O godzinie 16:15 w naszym kościele rozpoczęło się nabożeństwo różańcowe, któremu przewodniczył Ks. Proboszcz. Z Najświętszym Sakramentem odbyliśmy procesję do pięciu ołtarzy wokół kościoła. Każdy dziesiątek części radosnej był rozpoczynany Ewangelią. Na koniec nabożeństwa zostaliśmy pobłogosławieni Najświętszym Sakramentem.
 
Rozwód to nie bajka (wideo)
Wpisany przez PAP   
Wtorek, 20 Wrzesień 2011 19:53

TVP będzie emitować spot Fundacji Mamy i Taty, przygotowany w ramach prowadzonej od lipca kampanii "Rozwód? Przemyśl to". O rozpoczęciu emisji spotu postanowił prezes spółki Juliusz Braun.

Spot przygotowany przez fundację ma formę bajki. Czytany przez lektora tekst brzmi: "A potem był ślub i żyli sobie razem. Jakiś czas, bo się po prostu sobą znudzili troszeczkę... i pan książę się wyprowadził". Z dalszej jego części można dowiedzieć się, że "życie to nie bajka", a "w życiu tak już jest, że nie ma nic na zawsze i na nikogo do końca liczyć nie można". Spot kończy się apelem: "Dbaj o swój związek, bo taką bajkę wasze dzieci zapamiętają na całe życie. Rozwód, nawet kulturalny, to nie jest dobre zakończenie".

 
Pielgrzymka do Płok 2011
Wpisany przez pł / mp   
Poniedziałek, 12 Wrzesień 2011 15:13
11 września z samego rana z naszej parafii wyruszyła piesza pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin Robotniczych w Płokach.

O godzinie 6.00 odbyła się Liturgia Słowa, po której około 100 pątników wyruszyło ze swoimi prośbami na Mszę św. o godzinie 11.30. Odpustowej Mszy przewodniczył ks. Infułat  prof. dr. hab. Jan Maciej Dyduch z Krakowa. Sięgając pamięcią do czasów komunizmu w swoim kazaniu poruszył problem ateizmu w Polsce. Ks. Infułat mile wspominał lata, w których wraz ze swoimi parafianami z Sierszy pielgrzymował do Patronki Rodzin Robotniczych. Jak co roku uroczystości płockie uświetniała nasza ciężkowicka orkiestra. Na Mszę dożynkową przybyły także panie z koła gospodyń wiejskich z Płok i Czyżówki niosąc piękne wieńce ze zbóż oraz kwiatów.

 
Niedzielne świętowanie
Wpisany przez ks. Tomasz   
Niedziela, 04 Wrzesień 2011 13:30

Niedzielne przedpołudnie 4. września obfitowało w naszej parafii w okazje do świętowania.

Dożynkowa Msza święta o 9.30 była podziękowaniem Bogu za tegoroczne zbiory. Panie z Koła Gospodyń razem z pięknym dożynkowym wieńcem złożyły na ołtarzu dary dziękczynne. Jednym z elementów dziękczynienia były także wspaniałe okolicznościowe śpiewy w wykonaniu Gospodyń.

Mszą świętą o godz. 11.00 uczciliśmy Proboszcza naszej parafii, ks. kan. Bronisława, który w czwartek obchodził imieniny. Życzenia, jakie złożyli przedstawiciele naszej parafii (dzieci, młodzież i kandydaci do bierzmowania, Liturgiczna Służba Ołtarza, Matki Różańcowe), były wyrazem życzliwości względem pasterza i ojca parafii. Ksiądz Proboszcz, dziękując za nie, przypomniał, że te życzenia to dla niego również przypomnienie zadania ciągłego rozwoju na drodze posługi ojcowskiej i pasterskiej.

 
Wniebowzięcie - fotorelacja
Wpisany przez pł / xtn   
Poniedziałek, 15 Sierpień 2011 14:01

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości Wniebowzięcia NMP w naszej parafii.

 
Trzy stolice - relacja
Wpisany przez Olek Nadziejko / xtn   
Środa, 06 Lipiec 2011 16:49

W dniach 1- 4 VII 2011 odbyła się wycieczka do Bratysławy, Budapesztu i Wiednia. Uczestniczyli w niej parafianie z Ciężkowic i Czeladzi pod przewodnictwem ks. Tomasza i ks. Ryszarda.

Pierwszego dnia w późnych godzinach wieczornych dotarliśmy do hotelu Bonbon pod Bratysławą. Sobota upłynęła nam na zwiedzaniu stolicy Słowacji – Bratysławy. Stojąc na wzgórzu zamkowym podziwialiśmy panoramę miasta leżącego nad Dunajem. Pod murami Zamku Bratysławskiego dowiedzieliśmy się, że warowne budowle na bratysławskim wzgórzu istniały już w starożytności. W X wieku powstał tu zamek z kamienia, zamieniony w fortecę obronną w XV wieku. W wieku XVI przebudowano go w stylu renesansowym, a sto lat później – w stylu barokowym. W 1811 roku zamek uległ zniszczeniu w trakcie pożaru wznieconego przez wojska napoleońskie. Odbudowano go dopiero w latach pięćdziesiątych XX wieku. Zwiedzaliśmy neogotycką Katedrę św. Marcina, która przez 300 lat była miejscem koronacji monarchów węgierskich. Najbardziej charakterystycznym elementem kościoła jest wysoka na 85 metrów wieża, będąca w przeszłości częścią średniowiecznych murów miejskich Bratysławy. Pięknie odrestaurowanymi uliczkami Starego Miasta przeszliśmy do Pałacu Arcybiskupa. Obecnie w pomieszczeniach budynku znajdują się eksponaty Galerii Miasta Bratysławy, tj. gobeliny angielskie i obrazy. Można także oglądać bogato zdobione sale, dzieła sztuki, meble i przedmioty z XVIII i XIX wieku. Po obiedzie w restauracji nad Dunajem mieliśmy czas wolny w centrum handlowym. Nieodłączną częścią galerii EUROVEA jest dwuhektarowy park nadbrzeżny z bulwarem. Po powrocie chętni mieli możliwość zrelaksowania się w hotelowym basenie i saunie.

W niedzielę po dwóch godzinach jazdy dotarliśmy do stolicy Węgier – Budapesztu. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z połączonych ze sobą miast: Budy na prawym brzegu Dunaju oraz Pesztu – na lewym. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Wzgórza Gellerta. Nazwę zawdzięcza ono biskupowi Gellertowi, który właśnie tutaj miał zostać zamordowany przez pogan (według legendy spuszczono go ze szczytu w drewnianej beczce). Znajduje się tam Cytadela oraz Pomnik Wolności. Spod pomnika rozpościera się panorama południowych i wschodnich dzielnic stolicy. Na Plac Bohaterów udaliśmy się z biało-czerwoną flagą, to jeden z największych i najważniejszych placów w Budapeszcie. Plac przez cały okres swojego istnienia był miejscem wielu demonstracji politycznych. W 1989 roku 250 tysięcy ludzi zebrało się tutaj podczas symbolicznego pogrzebu Imre Nagy i anonimowych powstańców z 1956. Najważniejszym obiektem na placu jest Pomnik Tysiąclecia . Na środku wznosi się 36-metrowa kolumna archanioła Gabriela, który według legendy miał ukazać się pierwszemu królowi Stefanowi i nakazał przyjęcie korony. Posąg został wyróżniony podczas wystawy światowej w Paryżu w 1900. Kolumnę z archaniołem Gabrielem otacza półkolista kolumnada, podzielona na dwie części. Przedstawia władców i ważne postacie z węgierskiej historii. W czasie rejsu statkiem po Dunaju posililiśmy się obfitym obiadem. Przy muzyce Straussa podziwialiśmy zabytkowe budowle (między innymi okazały Parlament), luksusowe hotele, mosty (Elżbiety, Łańcuchowy, Małgorzaty, Wolności). Po zejściu na ląd mogliśmy z bliska obejrzeć Parlament największy budynek Węgier, drugi co do wielkości parlament w Europie. Jednak największe wrażenie robi Bazylika św. Stefana. Wielkość tej świątyni jest imponująca: długość 86 m, szerokość 55 m. Wysokość kopuły jest równie wielka jak kopuły parlamentu: 96 m. Wielkość zabudowanej powierzchni wynosi 4147 metrów kwadratowych. Na wieży po prawej stronie znajduje się największy na Węgrzech dzwon, którego waga wynosi 9 ton. Świątynia może pomieścić 8500 wiernych. Na Wzgórzu Zamkowym zwiedzaliśmy m. innymi kościół św. Macieja p.w. NMP oraz podziwialiśmy precyzyjnie wykonane dzieła sztuki z marcepana. Z wież i tarasów Baszty Rybackiej rozciąga się widok na Dunaj, Wyspę Małgorzaty, stronę peszteńską oraz Górę Gellerta. Uwieńczeniem całego dnia było uczestnictwo we Mszy św. w kościele św. Gelerta.

Ostatniego dnia poznawaliśmy najciekawsze miejsca stolicy Austrii - Wiednia. Historyczne centrum miasta, pełne zabytków ze wszystkich epok historycznych, zostało w 2001 wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ze względu na bogactwo atrakcji, należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy wizytą przy kolorowym domu Hundertwassera. Budynek ten, odróżnia od pozostałych wiedeńskich domów jego wręcz baśniowy wygląd. Ściany wymalowane są wszystkimi możliwymi kolorami, każde okno różni się kształtem od poprzedniego. Dodatkowo Hundertwasserhaus porośnięty jest tu i ówdzie krzewami, murawą i innymi roślinami. Z kolei na dachu budynku znajduje się ok. 900 ton ziemi, na której uprawiane są ogródki. W czasie objazdu autokarem zobaczyliśmy najciekawsze budowle Wiednia ( Ratusz, Parlament, Opera ), odwiedziliśmy także nowoczesną dzielnicę Donau-City. Następnie rozpoczęliśmy spacer po starym mieście. Największe wrażenie zrobiła na nas Katedra Świętego Szczepana – duma i jeden z symboli miasta Wiednia. Wznosi się w sercu najstarszej części miasta. Zbudowana została w latach 1230/40-1263 w stylu późnoromańskim, a następnie ją rozbudowywano od XIV do początku XVI w. Wówczas to katedra otrzymała obecną gotycką formę. Katedra ta należy do największych świątyń europejskich, jej całkowita długość wynosi 107, zaś szerokość 34 metry. Świątynia kryje liczne dzieła sztuki gotyckiej oraz barokowej m.in. gotycki Ołtarz z Wiener Neustadt oraz monumentalny grobowiec Fryderyka III. Następnie udaliśmy się do siedziby Habsburgów. Hofburg – wiedeński pałac władców Austrii przez cały czas był rozbudowywany i przebudowywany przez kolejnych władców. Każdy z władców wprowadzał do pałacu nowe trendy w sztuce, stąd wnętrza i okolice obfitują w rozmaite style i niespodzianki. Całość rozłożona jest na 240 tysiącach metrów kwadratowych, składa się z 19 dziedzińców, 50 klatek schodowych, 2600 pokoi oraz muzeów, kaplic, ogrodów, biblioteki. My zwiedzaliśmy muzeum Sissi. Poświęcone Elżbiecie – żonie cesarza Franciszka Józefa I (od 1854), cesarzowej Austrii i królowej Węgier. Znana również jako Sissi, jak od najmłodszych lat nazywali ją przyjaciele i rodzina. Jej nieszczęśliwe życie i wyjątkowa uroda uczyniły ją bohaterką masowej legendy. Po obiedzie udaliśmy się na Kahlenberg . Wzgórze Kahlenberg wznosi się na wysokość około 500 m n.p.m. Rozciąga się stąd wspaniały widok na miasto oraz jego przedmieścia. Z tego wzgórza w roku 1683 Jan III Sobieski dowodził bitwą o Wiedeń. Znajduje się tu mały kościół, który w 1906 roku przekazano polskim księżom zmartwychwstańcom.

Do Polski wracaliśmy przez Czechy. W późnych godzinach nocnych dotarliśmy do Ciężkowic.

 
Odpust NMP Nieustającej Pomocy - fotorelacja
Wpisany przez ks. Tomasz   
Niedziela, 26 Czerwiec 2011 18:56
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystej Sumy odpustowej, której przewodniczył ks. Leszek Żurek, były wikariusz w naszej Parafii, który obchodzi 25-lecie kapłaństwa. 

Śpiewom podczas Mszy św. przewodniczyła parafialna schola.

fot. Patrycja Łuszcz / tn 

 
Boże Ciało - fotorelacja
Wpisany przez ks. Tomasz   
Piątek, 24 Czerwiec 2011 16:08

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości Bożego Ciała w naszej parafii.

fot. Patrycja Łuszcz / tn

 
Pielgrzymka do Wilna - relacja
Wpisany przez admin   
Sobota, 28 Maj 2011 13:36

W dniach 20-23 maja nasi parafianie udali się z pielgrzymką na Litwę, gdzie zwiedzili m. in. zamek w Trokach, piękne zabytki wileńskiej starówki, cmentarz na Rossie i wzgórze Trzech Krzyży, a także miejsca związane z życiem św. Faustyny.

 

Wśród wielu punktów napiętego programu zwiedzania znalazł się czas na chwile refleksji podczas wspólnej modlitwy i Eucharystii. Podczas sobotniej Mszy św. w kościele Ducha Świętego w Wilnie ks. Tomasz Piotrowicz, wikariusz parafii św. Wojciecha, przypomniał czym jest pielgrzymka, zaś w homilii niedzielnej u stóp Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie nasz wikariusz, ks. Tomasz apelował o miłosierdzie w codziennym życiu przez wpatrywanie się w przykład Maryi.

Weekendowy wyjazd na pewno poszerzył wiedzę o Kresach Wschodnich i umocnił ducha uczestników pielgrzymki.

 

 
<< Początek < Poprzednia 11 12 13 14 Następna > Ostatnie >>

Strona 11 z 14

Licznik gości

mod_vvisit_counterDzisiaj15
mod_vvisit_counterWczoraj11
mod_vvisit_counterW tym tygodniu26
mod_vvisit_counterW tym miesiącu268
mod_vvisit_counterWszystkich235233